Používáme soubory cookies k pravidelnému zlepšování výkonu a použitelnosti webu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním všech cookies. Více informací

Mikroglie a zapomínání

Kam nám mozek schovává vzpomínky? Mikroglie jsou příčinou ztracených vzpomínek. Doslova je požírají. Jak to celé funguje se dozvíte v následujících řádcích.

1 minuta čtení
publikováno
9
.
2
.
2021

Ve svých přednáškách o mozku a osobním rozvoji často hovořím o neuronech a také o „gliových buňkách“. Těch je v mozku skoro stejně jako neuronů. Dříve se soudilo, že jejich role je pouze podpůrná. Taková mechanická opora. Výživa. Nyní víme, že gliové buňky slouží jako „úklidová služba nervové tkáně“.

Nedávné nálezy naznačují, že hrají důležitou roli ve výpočetních procesech mozku. Před pár lety bylo zjištěno, že myši, kterým vědci transplantovali lidskou glii, se lépe učí. Nedávno v prestižním časopise Science vyšel článek, který se odkazuje na studii glií. Určitý typ glie, tzv. mikroglie, pomáhá zapomínání některých vzpomínek. Zapomínání je důležitou součástí paměti. Důležitý proces, který je nezbytný pro fungování všech paměťových systémů.

Mikroglie jsou takové améby. Cestují naším mozkem. Odstraňují nežádoucí částice a umožňují zapomínání tím, že selektivně odstraňují některá synaptická spojení mezi neurony.

Pokud si téma chcete nastudovat hlouběji, doporučuji článek v časopisu Science na dlouhé zimní večery.

Zajímá vás toto téma? Zobrazte si více na
Paměť