top of page

Učíme se prakticky celý život. Jak to ale dělat efektivně?

Učení je práce jako každá jiná. Musíme vynaložit určitou dávku síly, vůle a aktivity. Když pochopíme, co a jak ovlivňuje naši paměť, naučíme se nové informace rychleji a snáze. Učení nás dost často nebaví právě proto, že nevíme JAK se učit. Postupně si ukážeme si vychytávky, díky kterým vám to půjde lépe. Nyní prvních pár technik:


Jednou z mnoha metod jak se učit je metoda 5 P(1) ta přináší pět hlavních zásad pro zlepšení učení.


Vytvořte si adekvátní PODMÍNKY pro učení


Spousta z nás studijní prostředí podceňuje.Vyvětrejte si a zajistěte si na učení dobré světlo. Učte se v sedě u stolu. Ukliďte si ze svého okolí vše rušivé. Nepořádek nebo jiné předměty jen odvádějí naši pozornost od učení. Důležitý je pitný režim. Dodávejte svému mozku palivo a připravte si na stůl sklenici s vodou.


Stanovte si PRIORITY

Jste stále v jednom kole a máte pocit, že na učení vám nezbývá žádný čas? Stanovte si priority. Vyměňte hodinu strávenou na sociálních sítích za hodinu učení. Nejjednodušší je sestavit si časový harmonogram a dodržovat ho. Když s učením skončíte, naplánujte si učivo nebo postup na další den. Díky tomu se vyhnete prokrastinaci a přemýšlení, co že jste to vlastně chtěli udělat.


Dejte si PAUZU

Nemá cenu strávit nad učením celý den bez jediné přestávky. To by váš profesní rozvoj a znalosti nijak nezlepšilo. Učte se v krátkých intervalech s pravidelnými přestávkami. Učení si rozdělte do bloků. Výborná je například technika pomodoro, která využívá 25 minutové časové bloky oddělené krátkými pauzami. Lépe se díky ní soustředíme. Snáze se ponoříme do práce. Nenecháme se rušit a zároveň efektivně směřujeme k dokončení úkolu, protože máme časový limit.


Pište si