top of page

Mikroglie a zapomínání

Aktualizováno: 29. 6. 2022

Kam nám mozek schovává vzpomínky? Mikroglie jsou příčinou ztracených vzpomínek. Doslova je požírají. Jak to celé funguje se dozvíte v následujících řádcích.

Ve svých přednáškách o mozku a osobním rozvoji často hovořím o neuronech a také o „gliových buňkách“. Těch je v mozku skoro stejně jako neuronů. Dříve se soudilo, že jejich role je pouze podpůrná. Taková mechanická opora. Výživa. Nyní víme, že gliové buňky slouží jako „úklidová služba nervové tkáně“.


Nedávné nálezy naznačují, že hrají důležitou roli ve výpočetních procesech mozku. Před pár lety bylo zjištěno, že myši, kterým vědci transplantovali lidskou glii, se lépe učí. Nedávno v prestižním časopise Science vyšel článek, který se odkazuje na studii glií. Určitý typ glie, tzv. mikroglie, pomáhá zapomínání některých vzpomínek. Zapomínání je důležitou součástí paměti. Důležitý proces, který je nezbytný pro fungování všech paměťových systémů.


Mikroglie jsou takové améby. Cestují naším mozkem. Odstraňují nežádoucí částice a umožňují zapomínání tím, že selektivně odstraňují některá synaptická spojení mezi neurony.


Pokud si téma chcete nastudovat hlouběji, doporučuji článek v časopisu Science na dlouhé zimní večery. Nebo si rezervujte termín na:


137 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires

Les commentaires n'ont pas pu être chargés.
Il semble qu'un problème technique est survenu. Veuillez essayer de vous reconnecter ou d'actualiser la page.
bottom of page