Asymetrie mozkových hemisfér

Zatímco čtete tento článek, vysílá váš mozek nesmírné množství elektrických signálů. Kromě vnímání textu pracuje na tom, aby vás udržel naživu. Dýchání, mrkání, myšlení nebo cítění. O to všechno se zrovna teď stará. Informace předává mezi miliardami neuronů. A je v tom rychlejší než závodní auta při Formuli 1.


Lidský mozek formuje, kým jsme a jak vnímáme svět. Vytváří naše každodenní zkušenosti. Možná vás překvapí, že je také velmi sobecký a privilegovaný. I když váží o málo méně než pouhé kilo a půl, z celkového přísunu krve a kyslíku do těla využívá 20 %.

Už tisíce let nás fascinuje


Aristoteles se domníval, že mozek je něco jako chladič našeho srdce. Ve středověku panovalo přesvědčení, že zde sídlí lidská duše. V devatenáctém století byla oblíbená frenologie a vyobrazení mozku jako „puzzle”. Každý dílek představoval určitou lidskou vlastnost. Všechno to jsou pouhé metafory.


V současné době lidé stále některým mýtům věří. Jako třeba tomu, že levá polovina mozku je logická a pravá tvořivá. Nebo oblíbený mýtus o tom, jak se liší praváci a leváci.


Mozek je ve skutečnosti síť zhruba 86 miliard neuronů, které dohromady tvoří jeden ohromný a flexibilní orgán. Dnem i nocí mezi sebou stále komunikují. Tyto „rozhovory” buď sílí, nebo slábnou. Záleží na tom, co se děje v okolí a uvnitř těla.


Levý a pravý mozek

Lidský mozek je skutečně rozdělen na levou a pravou hemisféru. V jejich funkci jsou rozdíly. Často je ovšem lidé nesprávně chápou.


Na první pohled vypadají obě poloviny mozku stejně. Při bližším zkoumání zjistíte, že se liší velikostí i tvarem. Rozdíly jsou patrné také na mikroskopické úrovni.


Levá hemisféra je obvykle o něco větší a mírně vyčnívá na zadní straně, zatímco pravá vyčnívá vepředu. Více se podílí na matematických schopnostech. Kontroluje naši řeč a formy řešení logických problémů. Zároveň je zdrojem špatně zapamatovaných nebo vymyšlených detailů. Celkově vzato se tato část mozku stará o pořádek a logiku. Pokud něco nedává smysl, obvykle reaguje vytvořením nějakého přijatelného vysvětlení.


Pravá strana je mnohem realističtější a pravdivější. Ovládá prostorové vnímání a analýzu předmětů. Vyniká při vizuálně-motorických úkolech. Důležité je ale, že obě hemisféry spolu intenzivně komunikují, zejména přes kalózní těleso (starší česká literatura o pěkně pojmenovala jako svorník mozkový a další spojky).


S asymetrií mozkových hemisfér se setkáme i u zvířat. Dosud nevíme, proč se mozek vyvinul právě tímto způsobem. Ještě nějakou dobu potrvá, než vědci přijdou s novými poznatky.59 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše