top of page

Asymetrie mozkových hemisfér

Zatímco čtete tento článek, vysílá váš mozek nesmírné množství elektrických signálů. Kromě vnímání textu pracuje na tom, aby vás udržel naživu. Dýchání, mrkání, myšlení nebo cítění. O to všechno se zrovna teď stará. Informace předává mezi miliardami neuronů. A je v tom rychlejší než závodní auta při Formuli 1.


Lidský mozek formuje, kým jsme a jak vnímáme svět. Vytváří naše každodenní zkušenosti. Možná vás překvapí, že je také velmi sobecký a privilegovaný. I když váží o málo méně než pouhé kilo a půl, z celkového přísunu krve a kyslíku do těla využívá 20 %.

Už tisíce let nás fascinuje


Aristoteles se domníval, že mozek je něco jako chladič našeho srdce. Ve středověku panovalo přesvědčení, že zde sídlí lidská duše. V devatenáctém století byla oblíbená frenologie a vyobrazení mozku jako „puzzle”. Každý dílek představoval určitou lidskou vlastnost. Všechno to jsou pouhé metafory.


V současné době lidé stále některým mýtům věří. Jako třeba tomu, že levá polovina mozku je logická a pravá tvořivá. Nebo oblíbený mýtus o tom, jak se liší praváci a leváci.


Mozek je ve skutečnosti síť zhruba 86 miliard neuronů, které dohromady tvoří jeden ohromný a flexibilní orgán. Dnem i nocí mezi sebou stále komunikují. Tyto „rozhovory” buď sílí, nebo slábnou. Záleží na tom, co se děje v okolí a uvnitř těla.


Levý a pravý mozek

Lidský mozek je skutečně rozdělen na levou a pravou hemisféru. V jejich funkci jsou rozdíly. Často je ovšem lidé nesprávně chápou.