top of page

Odlište vědu od science fiction

Pokud vás zajímá, jak funguje porouchaný mozek, sáhněte po odborné literatuře. Filmy a seriály v nás vzbuzují dojem, že danou problematiku vyobrazují podle skutečnosti. Často to tak ale není.


Filmoví hrdinové se neustále zmítají v neuropsychiatrických problémech. Ztráta paměti, změna osobnosti nebo vznik duševní poruchy, která odezní stejně rychle jako přišla. Někdy to vypadá opravdu věrohodně. Ty nejhorší případy podporují zažité mýty a chybné představy o tom, jak mozek funguje. Možná ještě horší je, jak my sami vnímáme lidi, kteří nějakou poruchou trpí. Jak si je představujeme. Jak o nich smýšlíme.


Amnézie jako rozšířená porucha

Možná znáte film 50× a stále poprvé z roku 2004. Hlavní hrdinka se každou noc potýká s problémem, kdy zapomene, co dělala předchozí den. Po probuzení tak každý nový den začíná od naprostého začátku. Díky tomu je schopna strpět více než jedno rande s Adamem Sandlerem.


A kdo by neznal modrozelenou rybičku Dory, která stále dokola zapomíná snad úplně všechno. Třeba i to, že je ryba a musí plavat. 😃


Takový model neurologického onemocnění neexistuje. Schopnost uchování všech vzpomínek a jejich následná ztráta ve stanoveném čase… to najdete jenom ve filmu. Proto, jak se říká, nevěřte všemu, co vidíte. A mimochodem, rybky mají velmi dobrou paměť.


Medicína pojmenovala několik druhů ztráty paměti:

  • trvalá může být finální fází organického onemocnění centrální nervové soustavy

  • přechodná je poruchou vědomí různého typu

  • totální je obnubilace (mrákotný stav)